داروشناسیروغن هاطب اسلامی

بررسی روغن زیتون در طب اسلامی

روغن زیتون ، روغن نیکان و خورش برگزیدگان و خوراک پرهیزکاران است، دوبار به پاکیزگی آراسته شده و در حال کم و زیادی با برکت همراه است.

روغن پیشینیان فقط روغن زیتون بوده و محبوبترین روغن نزد رسول خدا(ص) است.

مقصود از زیت، همان روغن زیتون است که در روایات بر آن تاکید و به سان خودش مطرح شده است. این روغن در زمان پیشین، خورش بوده، یعنی با نان خورده می‌شده است: نان را در آن فرو می‌بردند و می‌خوردند و به همان پسنده میکردند.

در چند روایت آمده است: قوت رسول خدا(ص) جو، حلوایش خرما و خورش او روغن زیتون بوده است.

امروز به سان روغن پخت و پز بکار برده میشود و برخی از مولفه های غذا را تشکیل میدهد.

به طور کلی روغن زیتون پسندیده و بی ضرر است و چربی زیان آور را در خون افزایش نمی‌دهد

روایات:

از رسول خدا( ص) روایت شده است

روغن زیتون روغن نیکوکاران و خورش برگزیدگان است. هم در حال روی آوردن با برکت است و هم در حال پشت کردن. در قدس دوبار فرو رفت است.

مقصود آن است که در آغاز و پایانش برکت است و درنگ و ماندن موجب تغییر آن نمیشود و هرگاه در پایان رسیدنش برگرفته شود، تغییر نمیکند.

امیرالمومنین(ع) فرمود: با روغن زیتون چرب کنید و خورش بسازید که آن روغن پاکان و خورش برگزیدگان است، دوبار در قدس شنا کرده، آغاز و پایان آن با برکت است و با وجود آن، هیچ دردی زیان نمیرساند.

همچنین مطالعه نمایید
مرکب دو - زنجبیلات _ طب اسلامی

واژه قدس به معنای پاکیزگی است و فرورفتن آن در قدس یا شنا کردن آن در قدس، کنایه از شدت پاکیزگی آن و خالی بودن از زیان از یکسو و پاک کردن بدن از زیان، آلودگی و پوسته و امثال آن از سوی دیگر است.

پاک کردن بدن، یعنی پاک کردن آن از موجودات زنده زیان آور که ما از آن به شیطان تعبیر می‌کنیم و دانشمندان جدید به میکروب و ویروس تعبیر میکنند. در سفارش پیامبر(ص) به علی(ع) آمده است

بر تو باد به روغن زیتون، آن را بخور و با آن چرب کن، زیرا هرکه آن را بخورد و با آن چرب کند، چهل روز شیطان به او نزدیک نمیشود.

فواید درمانی

مردم از فضیلت روغن زیتون آگاهی دارند و در فواید آن تردید ندارند. این روغن، دارو نیز هست و بیماریها را دفع میکند و به همین دلیل، از رسول خدا(ص) روایت شده است که فرمود:

بر شما باد به روغن زیتون، زیرا تلخه را برطرف میکند، بلغم را از میان میبرد، اعصاب را نیرومند می‌کند، بیماری را از میان میبرد، اخلاق را نیکو می‌گرداند، روان را شاد می‌سازد و اندوه را میزداید.

روغن زیتون بیماری را از میان میبرد و این همان چیزی است که ما میخواهیم آن را اثبات کنیم، که میتوان آن را از تنوع بیماریهایی که این روغن آن ها را درمان میکند به دست آورد و نیز از برطرف کردن صفرا و از میان بردن بلغم. از این رو، روغن زیتون، بیماریهای بسیاری را درمان ریشه ای میکند. بگذریم از اینکه برخی بیماری ها روانی و پوستی را هم درمان میکند، زیرا کسی که دست هایش ترکیده باشد با آن چرب میکند و زخم ها و دمل را درمان مینماید.

همچنین مطالعه نمایید
داروی لاغری طب اسلامی

پیامبر(ص) به امیرالمومنین(ع) فرمود:

بر تو باد به روغن زیتون، آن را بخور و با آن چرب کن، زیرا هرکه آن را بخورد و با آن چرب کند، چهل روز شیطان به او نزدیک نمیشود.

از جمله فواید زیتون آن است که باد را بیرون میکند و آب نطفه و نیروی آمیزش را افزایش میدهد

منبع:

دراسه فی طب الرسول المصطفی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن